Kolejna edycja konferencji „Kół naukowych reakcje” już za nami

Już po raz trzeci odbyła się konferencja z cyklu „Kół naukowych reakcje” organizowanej przez pracowników i studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Tym razem tematem przewodnim była reakcja kół naukowych na wojnę w Ukrainie, a konkretnie jak radzić sobie z funkcjonowaniem w trudnych czasach. Podczas jej trwania zostało poruszone wiele kwestii – od działań kół naukowych, przez kwestie wpływu wojny na media, aż po jej skutki na czasy obecne. Odbyły się również wystąpienia gości z Ukrainy.

Tegoroczna edycja konferencji miała miejsce 8 grudnia (czwartek) w formule online. W komitecie organizacyjnym konferencji znaleźli się: dr. Konrad Knoch – przewodniczący, dr. hab. Małgorzata Łosiewicz, prof. UG, dr. Monika Białek, dr. Paweł Kozielski, dr. Jakub Kufel (UMK), mgr. Aleksandra Żukowska, mgr. Adam Majchrzak, Aleksander Szlęzak – prezes NEPTUN TV, Mateusz Grądzki – redaktor naczelny CDN, Zuzanna Bielewicz – prezes NKR, Nikola Bożyk – prezes Inspiar, Zuzanna Dzwilewska – wiceprezes NEPTUN TV i wiceprezes Inspiar, Mateusz Siedlecki – prezes NKF oraz Karolina Cichocka – przewodnicząca Koła Naukowego Służb Mundurowych (UMK).

Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Akademia Nauk oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej. Partnerami konfekcji byli natomiast Nowoczesne Zarządzanie Biznesem i Koło Naukowe Służb Mundurowych UMK. Jako eksperci na wydarzeniu pojawili się prof. Iryna Ivanowa z Charkowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, Andrzej Karpiński, Dyrektor bezpieczeństwa BIK i Dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji BIG InfoMonitor oraz Aleksy Szymkowicz ze Stowarzyszenia Demagog.

Podczas konferencji odbyło się sześć paneli. W pierwszym z nich wystąpili eksperci, tj. Andrzej Karpiński (prelekcja pt. „Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo w związku z sytuacją w Ukrainie”), Aleksy Szymkowicz („Dezinformacja energetyczna w czasie wojny”), Prof. Iryna Iwanowa („Charakterystyka i działalność dziennikarstwa ukraińskiego”) oraz Adam Majchrzak („Od botów do propagandowych mediów – filary rosyjskiej dezinformacji i propagandy”). Panel został zamknięty przez Jakuba Matysa oraz Marcelinę Wilczewską, którzy przedstawili relacje z przeprowadzonej na UG zbiórki „PomagaMy”.

Panel 2. skupiał się wokół komunikacji wizualnej. Prowadzony był przede wszystkim przez przez prelegentów z Ukrainy. Wystąpili w nim: Tatiana Romaszyna („Wolontariat osobowości medialnej na Instagramie”), Oleksij Yeroszenko („Filmy dokumentalne w warunkach wojny: cel i algorytm twórczości”), Mateusz Siedlecki i Kacper Frąckowiak („Narracja fotograficzna wojny w Ukrainie”) oraz Anna Tkachova i Artem Kobzist („Refleksje na temat przekazów medialnych o wojnie w Ukrainie i społeczno-ekonomicznym funkcjonowaniu w trudnych czasach”).

Panel 3. dotyczył pomocy dla Ukrainy, podczas którego występujący z różnych środowisk pokazali jak pomagali w zaistniałej sytuacji. Prelegentami byli Anna Zadorożna („Popularyzacja działalności wolontariackiej przez ukraińskie regionalne środki masowego przekazu na przykładzie Gwara Media”), Agnieszka Mieczkowska („Pomoc humanitarna dla Ukrainy – działania na przykładzie OSP Osielsko”) oraz Maria Duszyńska i Karolina Jurga („Pedagogiczna pierwsza pomoc”)

Panel 4. nosił tytuł „Prawo, ekonomia i energetyka”. Przedstawiona została w nim sytuacja energetyczna, ekonomiczna oraz prawna w obliczu wojny mającej miejsce za wschodnią granicą Polski. Podczas niego wystąpili Patryk Bańczerowski („Wojna w Ukrainie, a bezpieczeństwo energetyczne – jak radzić sobie z kryzysem”), Julia Klepadło, Jakub Rokicki, dr Piotr Pisarewicz („Wpływ bieżących zagrożeń wojennych i geopolitycznych na światową sytuację ekonomiczną. Alternatywne formy lokowania kapitału”) oraz Daria Zvonyk („Memorandum Budapesztańskie, a skuteczność prawa międzynarodowego”).

Panel 5. dotyczył natomiast zależności „Wojna, a media”. Mówcy opowiedzieli w nim o tym, jakie zmiany zaszły w świecie mediów po rozpoczęciu działań wojennych w Ukrainie oraz o ich skutkach wywołanych w społeczeństwie. Głos w tej sprawie na konferencji zabrali Roksana Maria Gąska („Wojna Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie w przekazie mediów publicznych oraz wpływ przekazu w social mediach na nastroje społeczne”), Natalia Nieścier („Rosyjskie działania propagandowe i dezinformacyjne w kontekście wojny w Ukrainie w państwowych mediach Federacji Rosyjskiej”), dr Krzysztof Ulanowski („Religia w służbie propagandy. Cyryl i… czarownice w służbie Putina”), Maciej Florczyk („Dyskurs o Ukrainie w polskich mediach prawicowych po wybuchu wojny 2022 na przykładzie portalu informacyjnego (i tygodnika opinii) wSieci”) oraz Michał Machaj („Public Relations na arenie międzynarodowej w czasie Wojny w Ukrainie”).

Panel 6. zatytułowany został „Kół naukowych reakcje na wojnę w Ukrainie”. Był on wymianą doświadczeń o tym, co koła naukowe zrobiły w tym niesamowitym czasie, ale również pokazał, jakie ich członkowie odczuwali emocje w tamtym czasie. Jako przedstawiciele organizacji studenckich wystąpili: Jakub Sopyło („Działalność CDN w kontekście Ukrainy), Klaudia Luchowska („pomocna ręka Akademii Zamojskiej”), Zuzanna Bielewicz i Kaliksta Bucholc („Radio MORS murem za Ukrainą”), Patrycja Biszczanik i Marzena Dura („Studenci pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej jako wsparcie dla uchodźców z Ukrainy od pierwszego dnia wojny”) oraz Aleksander Szlęzak („Reakcja Neptun TV na wojnę w Ukrainie”).

Konferencja online „Kół naukowych reakcje na wojnę w Ukrainie, czyli jak radzić sobie w trudnych czasach” pokazała jak wiele dobrego ludzie zrobili w tym trudnym czasie. Niejednokrotnie została również poruszona kwestia tego, jak bardzo zaistniała sytuacja pozytywnie wpłynęła na ludzi w naszym kraju. Tamte dni, tygodnie i miesiące połączyły ludzi, którzy bezinteresownie ruszyli do pomocy ludziom z Ukrainy. Relacje przetrwały do dziś, a działania przyniosły pozytywne efekty. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się również, jak wielką rolę w toczącej wojnie odegrał świat mediów. W jej trakcie przedstawiono informacje o tym, jak wielka była skala dezinformacji prowadzonej przez ludzi, jaki i internetowe boty. Wiele wątpliwości w kwestiach przyszłościowych również zostało wyjaśnionych. Konferencja wywarła pozytywny wpływ na uczestników i pozostawiła ich z nową wiedzą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *