John Yems oskarżony o rasizm. Sprawę bada FA

twitter.com/Football__Tweet

Piłkarską Anglią zatrząsł niedawno ujawniony skandal na 4. poziomie rozgrywkowym. Menedżer zespołu Crawley Town — John Yems, został oskarżony o rasizm. Całą sprawę bada angielski związek piłkarski.

John Yems jest trenerem piłkarskim od 2019 roku związanym z zespołem Crawley Town. Drużyna występuje obecnie na 4. poziomie rozgrywkowym i znajduje się na bezpiecznej lokacie w środku tabeli. Zdawało się, że spokojny sezon ze stabilnym miejscem w lidze wkrótce dobiegnie do końca, a kibice oraz piłkarze będą się przygotowywać do rozpoczęcia następnych rozgrywek. Tak się jednak nie stało i wszystkich sympatyków Crawley oraz kibiców w Anglii zszokowała wiadomość o tym, że Football Association prowadzi dochodzenie w sprawie rasistowskich incydentów, jakich miał dopuścić się menedżer drużyny.

Yems szerszej publiczności dał się poznać całkiem niedawno, po swojej kontrowersyjnej wypowiedzi na konferencji prasowej w kontekście kontuzji męczących zespół.

Mamy 16 zdrowych zawodników, jutro może nawet spaść do 15. Więc jeśli masz worek i buty to możesz przyjść i być może zagrasz. Możemy wybierać spośród 15 zawodników. Korzystaliśmy z tych samych 16-17 graczy przez ostatnie pięć spotkań. Hutch (Isaac Hutchinson przyp. red.) zagrał na większej ilości pozycji, niż gdyby zagrał w filmie porno — źródło: youtube.com.

John Yems wydawał się wtedy dość zabawnym starszym mężczyzną, który raczej nie gryzie się w język i mówi to co myśli. Ta cecha okazała się jednak zgubna, ponieważ na światło dzienne wypłynęła informacja związana z rasistowskim zachowaniem trenera wobec swoich podopiecznych. Sprawę nagłośnił jeden z piłkarzy, który udzielił anonimowej wypowiedzi dla Daily Mail. Miał on twierdzić, że rasizm ze strony trenera jest wszechobecny, zarówno na treningach jak i w szatni.

Doszło nawet do tego, że piłkarze o innym odcieniu skóry niż biali mieli przebierać się w osobnych pomieszczeniach. Muzułmańskich podopiecznych miał nazywać: zjadaczami curry, terrorystami oraz zamachowcami-samobójcami. Dodatkowo jednego z czarnoskórych piłkarzy miał ochrzcić mianem wojownika zulu. Notorycznie nadużywał również słów powszechnie uważanych za obraźliwe w stosunku do zawodników o ciemnym odcieniu skóry. Według członka zespołu, który udzielał informacji, sytuacja wśród piłkarzy klaruje się jako 50/50. Połowa wspiera trenera, a połowa nie.

John Yems jest obecnie zawieszony przez klub. Tymczasowym menedżerem jest brat Ashleya Younga — Lewis Young. Całą sprawę bada już angielska federacja piłkarska, a jeśli zarzuty się potwierdzą, to z całą pewnością trenera czekają spore reperkusje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 14 =