Oscary 2022 rozdane – jak wyglądała 94. ceremonia?

źródło: edition.cnn.com

Amerykańska Akademia Filmowa w nocy z 27 na 28 marca czasu polskiego przyznała statuetki najlepszym produkcjom i aktorom. Jak wyglądała 94. ceremonia i kogo w tym roku nagrodzono?

Tegoroczną galę poprowadziły Regina Hall, Amy Schumer i Wanda Sykes, znane przede wszystkim z produkcji komediowych. Trzygodzinna ceremonia nie mogła obejść się bez kontrowersji i w tym roku. Ale zacznijmy od zwycięzców.

Najwięcej statuetek w tym roku zdobyła „Diuna” – film science fiction na podstawie powieści Franka Herberta. Na dziesięć nominacji wygrała w sześciu kategoriach. Najlepsza muzyka oryginalna, najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne, najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż. Największa rywalizacja zapowiadała się między „Diuną” a „Psimi pazurami”, które nominowane były aż w 12 kategoriach. Jednak „Psie pazury” Jane’a Campiona wygrały tylko w jednej – najlepszy reżyser.

źródło: edition.cnn.com

Nagrodę za najlepszy film zdobyła „CODA” Sian Heder, opowiada ona o Ruby, która jest jedyną słyszącą osobą w swojej rodzinie. Gdy rodzinny interes jest zagrożony, musi wybrać między swoją miłością do muzyki a lękiem przed opuszczeniem domu. CODA jest akronimem (z ang. Children/Child of Deaf Adults) określającym słyszące dzieci niesłyszących rodziców. Film zwyciężył też w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany, a Troy Kotsur zdobył nagrodę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Jest to najpopularniejsza produkcja platformy Apple TV. Do tego czasu przyciągnęła ona 25% nowych subskrybentów.

W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy, bez niespodzianek, wygrał Will Smith za rolę w filmie „King Richard. Zwycięska rodzina” jako Richard Williams. Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Jessica Chastain, która zagrała w „Oczy Tammy Faye” jako Tammy Faye Bakker.

źródło: edition.cnn.com

Poruszono także temat trwającej już od ponad miesiąca wojny w Ukrainie. Oprócz wypowiedzi i gestów solidarności aktorów oraz producentów filmowych, wyświetlony został komunikat z prośbą o okazanie wsparcia Ukrainie. Jednak organizatorzy, pomimo prośby Amy Schumer, nie zdecydowali się, aby w czasie uroczystości mógł z telebimu przemówić Wołodymyr Zełenski. W ten sposób mogliby umożliwić szerzenie świadomości o tym, co dzieje się na wschodzie. Również dwukrotny zdobywca Oscara, Sean Penn, zadeklarował, że wyrzuci swoje statuetki, jeśli na gali nie pojawi się prezydent Ukrainy.

Oprócz zwycięzców Oscarów dużo uwagi poświęca się Willowi Smithowi, który na scenie spoliczkował Chrisa Rocka za żarty z jego chorującej żony. Choć Will Smith przeprosił za swoje impulsywne zachowanie, o zdarzeniu możemy przeczytać wiele różnych opinii (również tych od celebrytów). Kilka dni później aktor zdecydował się zrezygnować z członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a Netflix wstrzymał prace nad filmem „Fast And Loose”, w której Will Smith miał zagrać główną rolę.

Gala wręczenia Oscarów ma swoich zwolenników jak i przeciwników, szczególnie związanych z nią kontrowersji. Jednak nie brakuje osób, które co roku niecierpliwie wyczekują na poznanie nowych laureatów. W tym roku imprezę oglądało o 51% widzów więcej niż w 2021 roku — około 15,36 miliona odbiorców.

Pełna lista zwycięzców:

Najlepszy film: „CODA”, producenci Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi and Patrick Wachsberger

Najlepsza reżyseria: Jane Campion – „Psie pazury”

Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska: Jessica Chastain – „Oczy Tammy Faye”

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Will Smith – „King Richard. Zwycięska rodzina”

Najlepsza drugoplanowa rola męska: Troy Kotsur – „CODA”

Najlepsza drugoplanowa rola żeńska: Ariana DeBose – „West Side Story”

Najlepszy scenariusz oryginalny: Kenneth Branagh – „Belfast”

Najlepszy scenariusz adaptowany: Sian Heder – „CODA”

Najlepsze zdjęcia: Greig Fraser – „Diuna”

Najlepsza scenografia: Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – „Diuna”

Najlepsze kostiumy: Jenny Beavan – „Cruella”

Najlepszy montaż: Joe Walker – „Diuna”

Najlepsza muzyka: Hans Zimmer – „Diuna”

Najlepsza piosenka: „No Time to Die” – Billie Eilish

Najlepszy dźwięk: „Diuna”

Najlepsze efekty specjalne: Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor, Gerd Nefzer – „Diuna”

Najlepszy film zagraniczny: „Drive my Car” – Ryusuke Hamaguchi

Najlepszy film dokumentalny: „The Summer of Soul”

Najlepszy film animowany: „Nasze najlepsze encanto” – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino Clark Spencer

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: „The Long Goodbye” – Aneil Karia and Riz Ahmed

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „The Queen of Basketball”

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: „The Windshield Wiper”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *