Sheffield F.C – Pierwszy klub piłkarski świata

Źródło: sheffieldfc.com

Piłka nożna (najpopularniejszy i najbardziej wpływowy sport świata) swoje początki miała już w starożytnych cywilizacjach. Początkowo dyscyplina była podobna do rugby. Jednak w XIX wieku spisano reguły piłki nożnej i utworzono pierwszy profesjonalny klub piłkarski.

Sheffield Football Club, bo o nim mowa, jest uznanym przez organizację FIFA  za najstarszy klub piłkarski na świecie. Został założony w 1857 roku przez dwóch graczy krykieta Nathaniela Creswicka i Williama Presta. Razem opracowali pierwsze szczegółowe zasady gry w piłkę nożną. Zostały one później oficjalnie przyjęte przez pierwszą federację piłkarską, Sheffield Football Association w 1867 roku.

Piłka nożna w tamtych czasach była popularnym sportem w wielu miejscach w Anglii. Zasady gry różniły się właśnie od tego, gdzie grano, jednak to właśnie zasady Sheffield są uznane jako te najstarsze. W 1862 roku istniało już w tych okolicach 15 klubów piłkarskich, a derby rozgrywane pomiędzy Sheffield F.C a pobliską drużyną utworzoną w 1860 roku Hallam F.C. (nazwane Rules derby) rozgrywane są do dziś. Oba kluby zostały członkami The Football Association w 1863 roku. 2 stycznia 1865 Sheffield zagrało pierwszy mecz poza swoim obrębem. Było to starcie wyjazdowe z Nottingham F.C. (dziś znanym jako Notts County). Mecz rozegrano na zasadach gospodarzy, jednak Sheffield wygrało.

31 marca 1866 roku Sheffield zagrało mecz z drużyną Londynu na zasadach FA. Kluby z hrabstwa South Yorkshire długo opierały się przyjęciu ogólnokrajowych zasad i uczyniły to dopiero w 1878 roku. Drużyna miała również swój historyczny wkład w rozgrywki FA Cup. Kiedy pierwszy raz wzięli udział w rozgrywkach w 1873, mecz po remisie został rozstrzygnięty rzutem monetą. Była to jedyna taka sytuacja w historii tego pucharu. Po profesjonalizacji futbolu byli oni pomysłodawcami utworzenia turnieju dla zespołów amatorskich FA Amateur Cup. Wygrali ten puchar w 1903 roku.

Przez długi czas Sheffield F.C grało w lokalnych ligach. W 1949 roku dołączyło do Yorkshire League i grało w tych rozgrywkach do 1981, gdy połączono ją z Midland League. Pomimo fuzji drużyna dalej rozgrywała spotkania w nowo powstałej Northern Counties East League.

Zespół na początku nie miał własnego stadionu, mecze rozgrywano na wielu boiskach w Sheffield. Od 1862 roku do 1875 grano na Bramall Lane, jednak przez napięte stosunki z właścicielami boiska zdecydowano się na zakończenie współpracy. Najdłużej klub osiedlił się na Abbeydale Park. Rozgrywał tam swoje mecze przez 67 lat. Własny stadion zakupiono w 2001 roku wraz z pubem „The Coach and Horses”. Obiekt ten może pomieścić około 2 tysięcy widzów.

W 2007 roku klub obchodził 150-lecie istnienia. W uroczystościach brały udział takie osoby jak Sepp Blatter, Pele czy Sir Bobby Charlton. Ajax oraz Inter Mediolan wysłały też swoje zespoły, aby rozegrać spotkania towarzyskie z najstarszym klubem świata.

Sheffield F.C jest założycielem międzynarodowej organizacji Club of Pioneers”. Powstała w 2013 roku i zrzesza 26 klubów z całego świata. Stowarzyszenie ma na celu zachowanie dziedzictwa piłki nożnej dla przyszłych pokoleń.

Warto wspomnieć o tym, że zespół Sheffield F.C rozegrał jedno spotkanie w Polsce. Odwiedził on nasz kraj ze względu na obchody 60-lecia powstania Nowej Huty. 24 lipca 2009 roku rozegrał mecz z Hutnikiem Kraków. Polska drużyna wygrała 3:1.

Obecnie klub występuje na 8. szczeblu rozgrywkowym w Anglii w amatorskiej lidze Northern Premier League Division 1 South East. Największymi sukcesami drużyny są wygrany w 1903 roku FA Amateur Cup oraz zdobycie Yorkshire League Cup w 1978. Wartym wspomnienia osiągnięciem jest drugie miejsce w rozgrywkach FA Vase w 1977. Pomimo tego, że klub nie odniósł i nie odnosi poważnych sukcesów, to jako pierwsza drużyna świata miała spory wkład w rozwój tego sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *