Antonio Vivaldi współcześnie — 24. Gdynia Classica Nova

źródło: Gdynia Classica Nova, materiały prasowe

Już 28 maja rozpocznie się festiwal Gdynia Classica Nova, podczas którego w mieście rozbrzmi muzyka Antonio Vivaldiemu. To właśnie temu, weneckiemu kompozytorowi zostanie poświęcona tegoroczna edycja.

Utwory artysty zna chyba każdy, bo jego „Cztery Pory Roku” weszły nie tylko do kanonu muzyki klasycznej, ale zagnieździły się także w kulturze masowej. Usłyszeć je można także w radiowej Jedynce jako sygnał jednej z audycji. Cykl czterech koncertów idealnie odzwierciedla kwintesencje baroku włoskiego — jest barwny, pełen temperamentu, wirtuozowski i emocjonalny. Jednak Vivaldi ma w swoim dorobku znacznie więcej wspaniałych kompozycji: koncerty na instrument/instrumenty solowe i orkiestrę kameralną, opery, a także dzieła sakralne.

Ich wykonanie w ciekawych aranżacjach usłyszeć będzie podczas tegorocznej edycji festiwalu muzyki klasycznej Gdynia Classica Nova, który startuje już 28 maja i potrwa do 6 czerwca. Bilety na wydarzenie kupić można poprzez interticket.pl, gck.gdynia.pl lub w  Gdyńskim Centrum Kultury.

Koncert inauguracyjny odbędzie się na Placu Grunwaldzkim. Organizatorzy zapewniają jednak, że jeśli warunki pogodowe by się pogorszyły, to będzie możliwość przeniesienia się do pobliskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwszego dnia festiwalu publiczności zostaną przedstawione dwie wersje klasyka kompozytora — „Czterech Pór Roku”. Zagra je charyzmatyczny skrzypek Mariusz Patyra oraz Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie pod dyr. Wojciecha Rajskiego. Na koncercie pojawi się również jazzman, pianista i aranżer Artur Jurek, który wykona swoją aranżację, opierając się o współczesnych brzmieniach elektronicznych przy wykorzystaniu instrumentów klawiszowych i organów Hammonda.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzenia zobaczyć można na fanpage’u festiwalu i stronie internetowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *