Nauka i pasja w służbie ludzkości? Wybierz MWB UG i GUMed!

Fot. biotech.ug.edu.pl

Pasjonujesz się biologią i chemią? Masz zacięcie naukowe, a w przyszłości chcesz prowadzić własne badania? Szukasz studiów, na których zdobywa się nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz także praktyczne umiejętności i doświadczenia? Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (MWB UG i GUMed) to miejsce dla Ciebie!

MWB powstał w 1993 r. z inicjatywy prof. Karola Taylora, prof. Anny Podhajskiej i prof. Wacława Szybalskiego. Od 2016 r. zlokalizowany jest na kampusie „Oliwa” Uniwersytetu Gdańskiego na ul. Antoniego Abrahama 58. Oferuje studia I, II i III stopnia na kierunku biotechnologia, kształcąc ponad 320 studentów, w tym 90 doktorantów. Od 2010 roku posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk biologicznych – dyscyplina biochemia.

Fot. gumed.edu.pl

Jako jedyny w Polsce Wydział prowadzony jest przez dwa uniwersytety. Pozwala to na wykorzystanie infrastruktury i doświadczeń obu uczelni oraz połączenie międzynarodowych standardów pracy naukowej z najwyższą jakością kształcenia. Prowadzone badania i dydaktyka mają więc charakter interdyscyplinarny. Łączą zagadnienia biomedyczne, bio-molekularne i ich zastosowania w biotechnologii dla zdrowia i poprawy jakości życia.

Wydział dysponuje nowoczesnym sprzętem badawczym. Jako jedyny w Polsce prowadzi badania w zakresie wirusologii molekularnej oraz molekularne badania bakteryjnych patogenów roślin i metabolizmu lipidów roślinnych. Zajmuje się również opracowywaniem rekombinowanych szczepionek. To właśnie adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych MWB, dr Łukasz Rąbalski, jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Następnie opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID. TUTAJ możecie sprawdzić, z jakich specjalistycznych urządzeń korzystają zarówno pracownicy, jak i studenci. Ci ostatni mogą realizować własne projekty badawcze, także w ramach Koła Naukowego BIO-MED. Warto dodać, że Wydział jest organizatorem wydarzeń popularyzujących wiedzę z zakresu biotechnologii, takich jak: Noc Biologów, Bałtycki Festiwal Nauki czy Letnia Szkoła Biotechnologii. Jeśli z kolei jesteście zainteresowani „wirtualnym spacerem”, możecie przenieść się na niego klikając TUTAJ

Dzięki opiniom, którymi podzielili się ze mną studenci drugiego roku, możemy też poznać wydział „od kuchni”, a może raczej – należałoby powiedzieć – od laboratoriów.

MWB to nowoczesny, wciąż rozwijający się kierunek. Świadczy o tym między innymi nowy, modułowy system kształcenia. Studenci mają realny wpływ na funkcjonowanie wydziału, ponieważ władze biorą pod uwagę nasze opinie. Prowadzący ciekawie i przystępnie omawiają zagadnienia teoretyczne, a liczne zajęcia praktyczne pozwalają ulepszać swoje umiejętności, niezbędne w przyszłej pracy. Uczelnia, poza obowiązkowymi zajęciami, daje nam możliwość indywidualnego wyboru spośród interesujących przedmiotów i dodatkowych projektów naukowych, w których możemy wziąć udział – mówi Marta.

 

Jeśli pasjonuje cię nauka i chcesz rozwijać się w nowoczesnych dziedzinach biologii, to studia na MWB są najlepszym rozwiązaniem. Wydział wprowadził niedawno nowy, oparty na modułach, system nauczania, który dobrze sprawdza się w porządkowaniu zdobywanej przez nas wiedzy. Prowadzący wykładają swoje przedmioty z autentyczną pasją i zawsze chętnie odpowiadają na zadawane przez studentów pytania. Ale biotechnologia to nie tylko wykłady i teoria. To także dużo ćwiczeń w świetnie wyposażonych laboratoriach, które pozwolą ci wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i sprawią, że jeszcze bardziej zainteresujesz się biologią. Dzięki temu, że biotechnologia ma na UG swój własny budynek i jest jedynym prowadzonym tam kierunkiem, na wydziale panuje bardzo luźna atmosfera. W warunkach zajęć stacjonarnych, do których przecież wkrótce wrócimy, każdy może znaleźć przyjazną dla siebie przestrzeń – zapewnia Kamil.

 

Nasz wydział znajduje się w nowoczesnym, zautomatyzowanym budynku. Wewnątrz można odnaleźć mnogie katedry, takie jak: Pracownia Biologii Molekularnej, Pracownia Struktury Biopolimerów, Pracownia Szczepionek Rekombinowanych, Pracownia Biochemii Roślin i wiele więcej. Na biotechnologii można obrać wiele dróg, począwszy od pracy na mikroorganizmach, przez pracę na roślinach, zwierzętach i ludziach, aż po projektowanie substancji używanych np. w kosmetologii. Kadra wydziału reprezentuje wysoki poziom i stosuje innowacyjne techniki nauczania. Do dyspozycji mamy nowoczesne aparatury, które pozwalają nam na przeprowadzanie różnorodnych badań – dodaje Adam.

 

 

Źródła:

https://biotech.ug.edu.pl/wydzial_2/o_wydziale

https://studia.pl/opinie-o-uczelni/miedzyuczelniany-wydzial-biotechnologii-ug-i-gumed/

https://biotech.ug.edu.pl/dzialalnosc_naukowa_biotech

https://biotech.ug.edu.pl/media/aktualnosci/96162/dr_lukasz_rabalski_pierwszy_uzyskal_pelna_sekwencje_genetyczna_koronawirusa_sars-cov-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 13 =