Anthony Hopkins i Frances McDormand głównymi gwiazdami Oscara

fot. depositphotos.com

Frances McDormand odebrała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Anthony Hopkins został laureatem Oscara jako najlepszy aktor pierwszoplanowy. Jaki jest ich życiorys, w jakich wybitnych filmach możemy ich zobaczyć i jakie warto obejrzeć?

Oscary 2021 — kim jest tegoroczna najlepsza aktorka pierwszoplanowa, Frances McDormand?

Frances McDormand swojego pierwszego Oscara zdobyła ćwierć wieku temu za rolę w „Fargo”, wyreżyserowanym przez braci Ethan’a i Joel’a Coen’a. Drugą nagrodę otrzymała za rolę w „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”, (reż. Martin McDonagh) trzy lata temu. Trzecia nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wpadła w jej ręce w nocy z niedzieli na poniedziałek za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Nomadland”.

filmweb.pl

McDormand urodziła się 23 czerwca 1957 roku w Gibson City w stanie Illinois. Po urodzeniu dziewczynka została porzucona przez matkę. Półtora roku później adoptowała ją para z Kanady — pielęgniarka oraz pastor McDormanowie. Gwiazda zawsze twierdziła, że miała szczęśliwe dzieciństwo pomimo licznych przeprowadzek.

W 1982 roku ukończyła studia z tytułem magistra sztuk pięknych w jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie — Yale School of Drama. Po studiach występowała w teatrach, a na wielkim ekranie zadebiutowała w 1984 roku w filmie braci Coen „Śmiertelnie proste”. Choć produkcja przeszła bez echa, to zmieniła jej życie prywatne (Frances McDorman została żoną starszego od niej o 3 lata Joela Cohena, jednego ze słynnych braci filmowców — scenarzystów, reżyserów i producentów).

Para wzięła ślub w 1984 roku, a od 1995 roku wychowuje wspólnie adoptowanego syna, Pedro McDormanda-Cohena, który urodził się w Paragwaju. Małżeństwo zaopiekowało się nim, kiedy chłopczyk miał zaledwie 6 miesięcy.

Pierwszy większy sukces odniosła w 1987 roku, kiedy to otrzymała nominację do najważniejszej nagrody teatralnej Tony za rolę w „Tramwaju zwanym pożądaniem”. W 1996 r. Akademia Filmowa doceniła ją za „Fargo”, a w 2018 r. za „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri.”

Frances McDormand w “Nomadland” wcieliła się w postać wdowy po sześćdziesiątce, która straciła pracę w czasie recesji i musiała zatrudnić się w jednej z fabryk Amazona.  Także rzeczą odróżniającą aktorkę od innych jest to, że nie dokonywała ona żadnych operacji plastycznych i była przeciwko maskowaniu jej twarzy w filmach.

Anthony Hopkins został nominowany w kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy” za film pt. „Ojciec”. Jednocześnie stał się najstarszym zdobywcą statuetki w historii, po jakich filmach możemy poznać aktora?

W swojej trwającej przeszło pół wieku karierze, sir Anthony Hopkins zagrał w ponad 100 filmach. Tytuł „sir”, nadała mu 31 grudnia 1992 roku królowa Elżbieta II. W historii kina sir Anthony Hopkins zapisał się przede wszystkim niezapomnianą oscarową rolą Hannibala Lectera w „Milczeniu owiec”. Najciekawsze role poza Lecterem?  Na pewno warto obejrzeć jak wciela się w Johna Frosta w wojennym „O jeden most za daleko” (1977) Richarda Attenborough, lokaja Jamesa Stevensa w dramacie „Okruchy dnia” (1993) Jamesa Ivory’ego, a także wspomnianego lekarza Fredericka Trevesa w „Człowieku słoniu” (1980). Możemy zobaczyć go także w tytułowych rolach filmach „Nixon” (1995) i „Hitchcock” (2012).

filmweb.pl

Philip Anthony urodził się 31 grudnia 1937 roku w walijskim miasteczku Port Talbot. Początki swojej aktorskiej kariery opisuje w taki sposób:

Byłem prawdziwym kretynem i zarozumialcem. Bardzo dużo pracowałem, nazywano mnie aktorskim objawieniem, a ja zacząłem w to wierzyć.

Kariera Anthony’ego rozpoczęła się w 1961 roku, gdy otrzymał stypendium w londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art. Szkołę ukończył po dwóch latach, a kolejne dwa lata później wygrał przesłuchanie do National Theater. Chociaż teatr był marzeniem aktora,  szybko postanowił spróbować swoich sił w kinie. Pierwszy film, w którym zagrał aktor to „Biały autobus”, jednak była to mała rola. Później było coś większego — wcielił się w postać Ryszarda Lwie Serce w filmie Anthony’ego Harveya „Lew w zimie”. Produkcja miała swoją premierę w 1968 roku. Kariera aktora nabierała rozpędu i, choć w rolach filmowych radził sobie bardzo dobrze, nie rezygnował z teatru.

Na początku lat 80. postanowił przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych. Z powodzeniem występował w teatrach na Broadwayu. Szybko pojawiły się oferty pracy w filmach, które aktor przyjmował. Zagrał u Davida Lyncha w filmie pt. „Człowiek słoń” (1980), a także Rogera Donaldsona w „Bounty” (1984).

Właśnie na początku lat 90. XX wieku Anthony Hopkins otrzymał rolę w filmie Jonathana Demme’a pt. „Milczenie owiec”. Wykreował on postać doktora Hannibala Lectera, za którą doceniony został swoim pierwszym w karierze Oscarem. Po sukcesie, jakim okazało się „Milczenie owiec”, Hopkins na stałe wskoczył do zestawienia czołowych i najchętniej zatrudnianych aktorów. W kolejnych latach pojawił się w dziesiątkach produkcji.

W ostatnich latach Hopkins gra bardzo dużo i nie myśli o aktorskiej emeryturze, prowadzi aktywną działalność w mediach społecznościowych i nie zamierza się starzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *