Nowe Centrum Sportowe na UG!

fot. Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański wzbogaci się o Centrum Sportowe. Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa kompleksu budynków z dwiema halami sportowymi, stadionem piłkarskim, kortami tenisowymi, siłownią i profesjonalną bieżnią. Już ogłoszony został przetarg, a jego zwycięzca będzie miał 2 lata na realizację projektu.

Tak ambitne przedsięwzięcie wymaga dużych środków. Uniwersytet zamierza sfinansować centrum z własnych funduszy, m. in. z posiadanych przed uczelnię obligacji skarbowych, które mogą pokrywać wyłącznie cele inwestycyjne. Akcję wspomoże także władza centralna – nowe centrum zostało wstępnie zakwalifikowane do Programu Ministerstwa Sportu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Planowana dotacja ma wynieść 27 mln zł. Etap zgłaszania się potencjalnych wykonawców przetargu potrwa do 17.03.2021 r.

– Jako klub uczelniany AZS UG mamy ponad 20 sekcji sportowych, w tym sekcje występujące w ligach państwowych, m.in. Ekstraliga Futsalu Kobiet, I Liga Futsalu Mężczyzn, I Liga Koszykówki Kobiet, III Liga Siatkówki Kobiet. Regularnie trenujących i reprezentujących UG w Akademickich Mistrzostwach Polski jest ponad 500 studentów sportowców. W zeszłorocznej edycji AMP zajęliśmy w klasyfikacji generalnej 6. miejsce w Polsce oraz 3. w klasyfikacji uniwersytetów. Ten najwyższy wynik w historii naszych startów w AMP pokazuje potencjał sportowy, drzemiący w naszych studentach – mówi Tomasz Aftański w rozmowie z zespołem prasowym UG, zastępca dyrektora ds. sportowych Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG, pełnomocnik rektora ds. budowy Centrum Sportu UG.

Budowa Centrum Sportowego UG będzie obejmować:

• BUDYNEK A duża sala sportowa z widownią dla 324 osób oraz zapleczem szatniowo-sanitarnym. Boiska przeznaczono do gry w piłkę ręczną, futsal, siatkówkę, koszykówkę, tenisa. Na sali wydzielono strefę ze ścianą wspinaczkową.
  • BUDYNEK B – część administracyjna z głównym holem wejściowym obsługującym pozostałe budynki oraz przejściem na stadion i pomieszczeniami technicznymi. Na parterze zaprojektowano szatnię, pomieszczenie informacji i ochrony, sanitariaty ogólnodostępne. W części administracyjnej zaprojektowano szatnie instruktorów, pokój sędziego, pokoje administracyjne, pokoje obsługi, pokój socjalny oraz sanitariaty dla pracowników. Na piętrze, w części holu, zaprojektowano bufet z zapleczem oraz sanitariaty ogólnodostępne.
  • BUDYNEK C – mała sala sportowa z widownią dla 200 osób oraz zapleczem szatniowo-sanitarnym. Boiska przeznaczono do gry w piłkę ręczną, futsal, siatkówkę, koszykówkę, tenisa. Na antresoli zaprojektowano również pomieszczenie dla komentatora i reżysera.
  • BUDYNEK D – dodatkowe sale sportowe: siłownia, sala sportów walki oraz sala fitness z zapleczem szatniowo-sanitarnym wraz z
  • magazynem i  zapleczem szatniowo-sanitarnym dla stadionu i kortów tenisowych.

Ponadto, w ramach inwestycji zaplanowano m.in.:

• korty tenisowe,
  • boisko do gry w piłkę nożną z nawierzchnią ze sztucznej trawy,
  • bieżnię 4-torową z nawierzchnią poliuretanową,
  • trybunę stałą z widownią dla ok. 380 widzów.