Paulo Sousa zamiast Jerzego Brzęczka – wielkie zmiany w kadrze

Fot. PZPN

Po niespodziewanej decyzji o zwolnieniu selekcjonera reprezentacji narodowej Jerzego Brzęczka, prezes PZPN-u przedstawił jego następcę – portugalskiego trenera Paulo Sousę. Nowy selekcjoner już od początku stawia sobie i kadrze duże wymagania.

Ta decyzja zaskoczyła wszystkich. Jeszcze w listopadzie, po ostatnich rozegranych przez kadrę meczach Ligi Narodów, Zbigniew Boniek zapowiadał, że Jerzy Brzęczek poprowadzi reprezentację na Euro 2020. Co wydarzyło się przez te kilka miesięcy? Na pewno decyzja nie była impulsywna, bo najbliższy mecz miał się odbyć w marcu. Prezes PZPN-u wskazuje na relacje zawodników z Brzęczkiem. Boniek twierdzi, że marazm powstały w drużynie zmusił go do tej decyzji. Selekcjoner miał stracić autorytet w szatni, co nie pozwala skutecznie kierować drużyną.

Zaczęto snuć rozważania, kto zostanie następcą Brzęczka. Głośno było o trenerze z zagranicy, mimo że dotychczas taki szkoleniowiec był rzadkością dla kadry. Po dwóch dniach oczekiwań, mieliśmy już pewność – następnym selekcjonerem będzie Portugalczyk, Paulo Sousa. Kim jest drugi obcokrajowiec na tym stanowisku w XXI wieku? Sousa to przede wszystkim doświadczony zawodnik. Na swoim koncie ma występy dla takich klubów jak Benefica, Juventus, Borussia czy Inter. Może się też pochwalić dwukrotnym triumfem w Lidze Mistrzów. Do tego dochodzi 51 jeden spotkań w barwach narodowych.

W wieku 31 lat Sousa został trenerem. Zaczynał na wyspach, gdzie przez trzy lata w Championship poprowadził trzy drużyny –  Queens Park Rangers, Swansea i Leicester. Jego ostatnim zadaniem było prowadzenie francuskiego Bordeaux, które sezon 2019/20 zakończyło w środku tabeli Ligue 1. Największe trenerskie sukcesy to mistrzostwo Izraela z Maccabi Tel Awiw i Szwajcarii za sterami FC Basel. Portugalskiemu szkoleniowcowi brakuje doświadczenia w prowadzeniu seniorskiej reprezentacji narodowej, jednak prezes Boniek nie ma wątpliwości, co do swojego wyboru. To gwałtowna zmiana kierunku, w którym zmierzała kadra. Trener z włoskiego kręgu futbolu to bez wątpienia powiew świeżości.

Sousa w rozmowie przeprowadzonej dla PZPN-u zapowiada, że „głównym zadaniem jest to, żeby drużyna grała bardziej ofensywnie […] Moim osobistym celem jest wygranie każdego meczu.” Czy Paulo Sousa tchnie nowe życie w polską kadrę? Pierwszy sprawdzian 25.03.2021 na Węgrzech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =