Powiew zmian na Uniwersytecie Gdańskim

źródło: ug.edu.pl

Prof. Piotr Stepnowski, nowy Rektor Uniwersytetu Gdańskiego zdobył silny mandat zaufania, uzyskując w czasie głosowania, aż 104 ze 130 możliwych głosów elektorskich. Zapowiedziane na kontynuowaną kadencję zmiany, mają postawić Uniwersytet w najbliższej przyszłości jako wzór do naśladowania. Co kryje się pod hasłem „Uniwersytet Marzeń”, który był określeniem wizji uczelni nowego Rektora?

 

Budowa wspólnoty akademickiej oparta na transparentności i różnorodności. Taki przekaz prezentuje na swoją kadencję nowo wybrany Rektor. Niewątpliwie potrzebne zmiany mają być widoczne tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. 

Prof. Piotr Stepnowski już w pierwszych chwilach objęcia stanowiska powołał Rzecznika do spraw Rzetelności Naukowej. Ma to być początek zmian, które przyczynią się do powrotu do właściwych wzorców zarządzania. Kolejnymi pomysłami, które mają wspomóc proces organizacji uczelni będą m.in. zbudowanie transparentnego i uczciwego systemu zatrudniania, przyznawania awansów, wynagrodzeń oraz podwyżek, przywrócenie autonomii wydziałów oraz rozwój e-obiegu dokumentów. 

Z dziedziny kształcenia, uczelnia może liczyć na zmiany w zakresie większego wsparcia pracowników dla unowocześniania programów kształcenia czy podnoszenia interdyscyplinarności oraz przygotowanie uczelni do oceny kompleksowej. 

Dla studentów przewidziana jest modernizacja bazy noclegowej, budowa siłowni plenerowej na kampusie oraz wyznaczenia zarówno wydziałowych stref ciszy, jak i stref relaksu oraz integracji studenckiej. 

Natomiast w celu budowania polityki dostępności, przejrzystości oraz zacieśnienia współpracy Rektora z Pracownikami Uniwersyteckimi, powołana ma zostać organizacja dnia spotkań Rektora z pracownikami, częstsza obecność na wydziałach oraz stworzenie pola dialogu jako sposobu zarządzania uczelnią. 

Wprowadzone zmiany niewątpliwie sprawią, że Uniwersytet dalej będzie miejscem przyjaznym dla wszystkich oraz prędko pozbędzie się wizerunkowej rysy, którą stworzyła afera plagiatowa poprzedniego Rektora. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =