Opener’owe czwartki – Lorde

opener1Już za 9 dni w Gdyni, zielone światło zabłyśnie dosłownie i w przenośni! Lorde zaśpiewa na tegorocznym Open’er Festival, promując swój najnowszy album „Melodrama”. To jej pierwszy koncert w Polsce.

Ella Marija Lani Yelich-O’Connor to dwudziestoletnia piosenkarka o artystycznym pseudonimie Lorde, pochodząca z Nowej Zelandii. Urodziła się w Takapunie, a dorastała w Auckland. W wieku 13 lat podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Group. Talent dziewczyny odkrył pracownik wytwórni Scott MacLachlan. Nawiązała też współpracę z nowozelandzkim producentem muzycznym Joelem Little.

W listopadzie 2012 roku, piosenkarka opublikowała darmowy minialbum „The Love Club EP”. Zainteresowanie jej twórczością okazało się tak duże, że 8 marca 2013 roku został wydany przez wytwórnię. Album dobrze przyjęli zarówno krytycy, jak i publiczność, a styl młodej artystki został porównany między innymi do samej Florence and the Machine. Płyta zdobyła 2 miejsce na liście przebojów w Nowej Zelandii i Australii, uzyskała też status platynowej.

Kariera Elli na dobre rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku. To właśnie wtedy wydała swój debiutancki singiel „Royals”. Utwór dotarł na prestiżową listę przebojów „Hot 100”, tworzoną przez muzyczny tygodnik „Billboard”. Lorde stała się najmłodszą od 1987 roku wokalistką, której utwór znalazł się na szczycie notowania. Popularność utworu wzrosła do tego stopnia, że został on nominowany do najważniejszej nagrody muzycznej Grammy, a następnie wygrał w kategorii „Best Pop Solo Performance” oraz „Song of the Year”.

Rok 2013 okazał się w karierze Lorde bardzo przełomowy. W listopadzie ukazał się album studyjny zatytułowany „Pure Heroine” , z którego pochodzą kolejne hity piosenkarki takie jak „Team” czy „Tennis Court”. W Stanach Zjednoczonych album uzyskał trzecią pozycję w zestawieniu „Billboard 200”  i sprzedał się w ilości 1,33 miliona kopii. Wynik sprzedaży pod koniec 2013 roku wynosił już 1,5 miliona.

Warto wspomnieć o bardzo ciekawej współpracy piosenkarki z brytyjskim duetem „Disclosure”, tworzącym muzykę elektroniczną. Pod koniec 2015 roku ukazał się ich singiel „Magnets”. Utwór został nagrany w przerwie pomiędzy pracą nad nowym albumem studyjnym Elli. Jak poinformowała sama zainteresowana, jej nowy projekt miał być czymś zupełnie innym. „Magnets” był zapowiedzią odmienionej Lorde.

Na nowy materiał fani czekali 4 lata. Na początku marca tego roku ukazał się najnowszy singiel „Green Light”. To pierwszy utwór promujący jej najnowszy, a zarazem drugi album studyjny zatytułowany „Melodrama” . W serwisie YouTube teledysk do piosenki obejrzało już ponad 73 miliony użytkowników. Premiera płyty odbyła się zaledwie 6 dni temu. Tym razem za produkcję odpowiada Jack Antonoff, amerykański producent muzyczny, piosenkarz i autor tekstów. Antonoff współpracuje również z piosenkarką Taylor Swift, prywatnie bliską przyjaciółką Elli.

Muzyka Elli Yelich-O’Connor jest specyficzna, inna ale i bardzo przyciągająca. Połączenie elektronicznego brzmienia z indie rockiem a nawet popem jest interesujące i świetnie wpada w ucho. Nie przypadkowo młoda wokalistka z Nowej Zelandii robi ogromną, światową karierę, a już niedługo będzie można ją zobaczyć w Gdyni. Fani i nie tylko: 1 lipca macie zielone światło, wszyscy biegną pod scenę główną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =