To będzie ich rok

sorry_boysPolska muzyka ma kompleksy? Nic podobnego. W 2013 roku swoje albumy nagrają zespoły, na które warto zwrócić uwagę: Sorry Boys, Tune oraz Lilly Hates Roses. Nadchodzą tłuste lata dla polskiej alternatywy.

 

Trochę słońca od Sorry Boys

Sorry Boys nie jest debiutantem na polskiej scenie muzycznej. Zespół powstał w 2006 roku w Warszawie. Dwa lata później utwór pt. „Winter” został doceniony przez Piotra Kaczkowskiego z radiowej Trójki i znalazł się na kompilacji z cyklu minimax.pl. W 2010 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany „Hard Working Classes”. Na płycie znalazło się dziesięć kompozycji, a utwory „Chance” i „Cancer Sign Love” najlepiej oddają wyjątkowe brzmienie zespołu. Po wydaniu płyty grupa wyruszyła w trasę koncertową, będąc gościem zespołu Hey, Moniki Brodki oraz supportując zagraniczny projekt – I Blame Coco. Już po premierze debiutanckiego albumu do zespołu dołączył perkusista Maciej Gołyźniak – współpracujący z Brodką oraz zespołem Ballady i Romanse. Ciekawym wydarzeniem w biografii grupy był występ podczas pokazu kolekcji Macieja Zienia w 2011 roku. Przełomem w karierze Sorry Boys może okazać się nowy singiel pt. „The Sun”. Utwór jest zapowiedzią nowego albumu, którego premiera planowana jest na drugą połowę roku. Pierwszy singiel stał się niezwykle popularny, także dzięki wykorzystaniu go w wiosennej ramówce jednej ze stacji telewizyjnych. „The Sun” to przede wszystkim nowa jakość, której w polskiej muzyce brakowało. Charyzmatyczny wokal Beli Komoszyńskiej znakomicie koresponduje z warstwą instrumentalną utworu. Do premiery całego albumu pozostało jeszcze sporo czasu, ale warto poczekać – Sorry Boys mierzą wysoko.

Światowy duet z Polski

Lilly Hates Roses to duet, który tworzą Kasia Golomska i Kamil Durski. Toruńsko-poznański zespół powstał we wrześniu 2012 roku, jednak mimo krótkiej historii może pochwalić się znaczącym sukcesem. Duet zwyciężył w drugiej edycji konkursu Make More Music, a główną nagrodą był kontrakt płytowy z wytwórnią Sony Music. W konkursowym jury zasiedli: Maria Peszek, Piotr Metz i Piotr Rogucki. – Muzyka którą tworzycie jest urzekająca. Moje serce należy do Was – mówił lider Comy podczas finałowego występu. Z początkiem marca zespół wyruszył w trasę koncertową pod nazwą „Lost Kids Tour – part II”. Kasia i Kamil odwiedzą dziewięć miast, między innymi Berlin, Warszawę oraz Poznań. Ich pierwszy singiel zatytułowany „Youth” został doceniony także zagranicą, przez znakomitą, amerykańską songwriterkę – Sarah Blackwood. Zespół z entuzjazmem patrzy w przyszłość. – Chcielibyśmy wydać przed wakacjami debiutancką płytę, pojawić się na kilku festiwalach oraz pojechać w pierwszą, pełnoprawną, zagraniczną trasę koncertową – tłumaczą członkowie Lilly Hates Roses. Miłośnicy takich artystów jak: Angus & Julia Stone czy Ben Howard mogą być dumni. Polacy stworzyli folk na wysokim poziomie.

Jak właściwie wykorzystać Talent Show

Tune to wzorowy przykład ewolucji jaką może przejść zespół. Łódzka grupa powstała w 2008 roku z inicjatywy basisty Leszka Swobody i gitarzysty Adama Hajzera. W 2011 roku do składu dołączył wokalista – Jakub Krupski-Maria, finalista programu Must Be The Music (z zespołem Kamień Kamień Kamień). Krupski postanowił podążyć taką samą drogą z nową grupą. Formacja wystartowała w czwartej edycji programu, docierając do finału. Co ważne, zespół prezentował wyłącznie autorski materiał, w programie mogliśmy usłyszeć utwory z debiutanckiej płyty zatytułowanej „Lucid Moments”. Zespół pokazał, w jaki sposób można wykorzystać program Talent Show, nie tracąc przy tym własnej tożsamości. Tune jest zespołem, który niezwykle trudno wpisać w ramy konkretnego nurtu. Ich muzyka bywa określana mianem art rocka – gatunku, który charakteryzuje się różnorodnością muzycznych form. Utwory łódzkiego zespołu znakomicie dopełniają partie zagrane na akordeonie, przez co muzyka jest jeszcze bardziej oryginalna. Za mastering pierwszego albumu odpowiedzialny był Robert Hadley – zdobywca nagród Grammy, współpracujący wcześniej z Pink Floyd, Dianą Krall i Rayem Charlesem. Materiał z albumu „Lucid Moments” będzie można usłyszeć niebawem w Gdyni. Tune wystąpi 12 kwietnia w klubie Ucho. Premiera drugiej płyty jest zaplanowana na listopad bieżącego roku. Przed zespołem niezwykle trudne zadanie, aby po fantastycznym debiucie nagrać album, który spełni oczekiwania wrażliwców, pochłoniętych muzyką Tune.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − pięć =