Gdy Mikołaj nie trafia w dziesiątkę – 5 sposobów na pozbycie się świątecznych podarków

nieudany prezent 3

TheUglySweaterShop.com

Pod choinką nie znalazłeś wymarzonego smartfona lub wręcz przeciwnie – dwa takie same fantastyczne prezenty? Upominek świąteczny przysporzył Ci więcej zmartwień niż radości? Jak najszybciej i najprościej się go pozbyć?

Biegiem do sklepu!

Najszybszą drogą do pozbycia się niechcianego podarku jest udanie się do źródła, czyli miejsca jego nabycia. Większość sklepów przewiduje zwrot zakupionych produktów w ustalonym terminie. Towar zawsze można zwrócić bądź wymienić, jednak reguły i terminy ustala sprzedawca. Żeby przystąpić do procesu pozbycia się niechcianego upominku, musimy posiadać paragon.

Jeśli dogadamy się z naszym Mikołajem, co może być niestety kłopotliwe, nie pozostaje nic innego jak biec do sklepu. Nasz darczyńca powinien zrozumieć sytuację, jeśli dostaliśmy na święta dwa takie same swetry z reniferem, czy po parze identycznych wełnianych skarpet.

Wysyp prezentów w Internecie

W drugiej połowie grudnia oraz w styczniu portale aukcyjne nie narzekają na brak użytkowników. Zarówno znany portal Allegro, jak i ten mniej popularny – lokalny Olx, to jedne z rozwiązań, które pomogą nam pozbyć się nietrafionych prezentów. Wystarczy zrobić kilka zdjęć i stworzyć własną aukcję. Na Allegro potrwa ona tydzień, Olx przewiduje miesiąc na sprzedaż przedmiotu. W okresie poświątecznym nie będziemy jedynymi, którzy stosują takie praktyki. Oprócz tych aukcyjnych, po świętach działają również specjalne strony specjalizujące się w wymianie niechcianych upominków.

Jesteśmy nawet w lepszej sytuacji, gdy prezent był zakupiony również drogą internetową, którą i my próbujemy się go pozbyć. Na zwrot zwykle przysługuje 10 dni. Gorzej, jeśli prezent kurzył się u siostry w szafie już kilka miesięcy lub jeśli został nabyty w drodze licytacji – wtedy towar nie podlega zwrotowi.

Zbliżają się urodziny cioci?

Jeśli Mikołaj nie spełnił naszych oczekiwań, może ziściłby tym samym prezentem życzenia kogoś innego? Możliwe, że najnowsze perfumy znalezione pod choinką spodobają się przyjaciółce, cioci albo babci? W ciągu roku jest jeszcze kilka okazji do obdarowywania się prezentami, w których i ten nietrafiony znajdzie swoje zastosowanie. Dlatego czasem warto schować głęboko do szafy rzeczy znalezione pod choinką. Z biegiem czasu mogą okazać się bardzo przydatne.

Niechciany upominek cenny dla innych

Jeśli dzięki powyższym sposobom nie uda się nam się pozbyć prezentu, zawsze istnieje alternatywa w postaci oddania go potrzebującym. To co nie spodobało się nam, może sprawić radość innej osobie. Warto więc rozważyć przekazanie prezentu na cele charytatywne. Istnieje dziś wiele fundacji, dzięki którym znajdziemy kogoś potrzebującego go prawdopodobnie bardziej niż my.

Przed pozbyciem się niechcianego upominku dokładnie przemyśl, czy na pewno tego chcesz. Być może tylko w pierwszej chwili wydaje Ci się, że to prezent nie dla Ciebie. Po czasie możesz zdać sobie sprawę z tego, że popełniłeś błąd, jednak nie można anulować zakończonej aukcji czy odebrać komuś urodzinowego upominku.

Należy pamiętać, że wystawiana przez nas rzecz nie powinna być używana ani w żadnym wypadku zniszczona (chyba że zawrzemy taką informację w odpowiednim miejscu w aukcji). Uważaj również na oszustów, którzy doskonale wiedzą jak wiele osób po świętach sprzedaje mnóstwo cennych rzeczy. Nie ufaj sprzedawcom wyjątkowo tanich, czy przeciwnie, kosztownych i cennych nabytków.

A w przyszłym roku, żeby uniknąć podobnych sytuacji, w liście do Mikołaja dokładnie opisz swoje pragnienia. 🙂

nieudany prezent 2

fot. MattysFlicks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *