Sześć pomysłów na książkę pod choinkę

Co roku najbardziej pożądanymi i najczęściej kupowanymi prezentami pod choinkę są książki. Zastanawiacie się, która pozycja sprawi najwięcej przyjemności waszym bliskim? Przedstawiamy sześć, naszym zdaniem najlepszych, książkowych propozycji na świąteczne upominki.

„Dyskretny bohater” – Mario Vargas Llosa

dyskretny-bohater

okazje.info.pl

Jeśli znana jest Wam wcześniejsza twórczość noblisty, zapewne wiecie, że autor lubuje się w tworzeniu niejednoznacznych bohaterów, a ich historie ubiera w pasję i namiętność. Tak jest i tym razem – w  „Dyskretnym bohaterze” prym wiodą intryga i romans. Głównym wątkom towarzyszy także portret ojczyzny autora – Peru. Najnowsza książka Llosy za sprawą przemyślanej konstrukcji i żywego języka jest bardzo uniwersalna. Jako prezent sprawdzi się zarówno dla chłopaka, taty jak i siostry.

 

„Katarzynka” – Patrick Modiano

katarzynka

empik.com

To krótka opowieść tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla, Patricka Modiano, z ilustracjami Jean-Jacques’a Sempé’go, współautora znanego wszystkim „Mikołajka”. W przeciwieństwie do historii małego urwisa, „Katarzynka” jest książką dużo bardziej melancholijną. Tytułowa bohaterka to mała marzycielka mieszkająca z z tatą w Paryżu. Jej największym pragnieniem jest zostać tancerką. Do ulubionych zajęć dziewczynki należy zdejmowanie okularów i przyglądanie się zamglonemu światu. Ta pełna miłości i magii książka będzie idealnym świątecznym prezentem dla młodszego rodzeństwa, ale może sprawić także wielką przyjemność sentymentalnym przedstawicielkom płci pięknej.

 

„Zapomniane słowa” – pod redakcją Magdaleny Budzińskiej

zapomniane

czarne.com.pl

Kolejna książka, która sprawdzi się jako prezent w każdym przypadku. „Zapomniane słowa”, jak sugeruje sama nazwa, to słownik wyrażeń archaicznych. Ancymon, miglanc, zagwozdka, ździebko – kilkadziesiąt słów i zwrotów, które odchodzą lub dawno już odeszły w niepamięć. Wszystkie okraszone historiami. Pomysł prosty, lecz jak wiadomo w prostocie siła. Szereg zabawnych anegdot i skojarzeń autorów czyni lekturę przyjemną, niewymagającą rozrywką.

 

 

 

 

 

„Fotografomannia. Obrazki autobiograficzne” – Wojciech Mann

fotografomannia

escmedia.pl

Ta ciekawa i szalenie zabawna biografia powstała dzięki zdjęciom zebranym z kolekcji rodzinnej Wojciecha Manna. Komentującego fotografie z ogromnym dystansem i nierzadko ironizującego autora, znajdziemy w niej po obu stronach obiektywu. Książka podzielona jest na tematyczne rozdziały, w których doszukamy się ciekawostek dotyczących dzieciństwa, życia rodzinnego, podróży i pasji pana Manna. Idealna dla fanów biografii, ale z przymrużeniem oka!

 

 

 

 

„Ślepnąc od świateł” – Jakub Żulczyk

slepnac-od-swiatel

empik.com

Nominowany do Paszportów Polityki 2014 Jakub Żulczyk powraca w świetnej formie. Jego najnowsza powieść wciąga, zaskakuje i daje do myślenia. Tematem „Ślepnąc od świateł” jest dynamiczne życie w wielkim mieście. Autor opisuje świat rządzony przez pieniądze, w którym jedynie narkotyki są w stanie przynieść zbawienie. Główny bohater książki, Jacek, zdaje sobie z tego doskonale sprawę, dlatego postanawia zostać dilerem. Dzięki niemu ludzie dostają drugie życie. To, w czym uczestniczy szokuje i przeraża, ale zarazem intryguje. Ten rodzaj powieści to dobry upominek dla wszystkich szukających w literaturze mocnych wrażeń.

 

 

 

Wszystko zależy od przyimka” – Jerzy Bralczyk, Jan Miodek, Andrzej Markowski, Jerzy Sosnowski

wszystko_zalezy_od_przyimka

matras.pl

Książka Jerzego Bralczyka, Jana Miodka i Andrzeja Markowskiego jest dobrą opcją upominku „dla każdego”. Ucieszą się z niej zarówno dziadkowie jak i rodzice, a i młodsze pokolenie znajdzie w niej coś dla siebie. Znając nazwiska autorów, pewne jest, że pozycja ta dotyczy polszczyzny. Nie ma się jednak czego bać, książka trzech znanych profesorów napisana jest w sposób łatwy i przyjemny, ze sporą dawką dobrego humoru. W rozmowie z Jerzym Sosnowskim, autorzy pochylają się nad współczesnymi problemami naszego języka. Zastanawiają się m.in jak poprawnie posługiwać się polszczyzną w dobie wszechobecnych mediów.

A wszystkim lubiącym gotować polecamy podarować w prezencie którąś z Nietypowych Książek Kucharskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *