Na Uniwersytecie Gdańskim odbył się wykład Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli
2 min readW piątek, 17 stycznia, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbył się otwarty wykład Ministry do Spraw Równości Katarzyny Kotuli. Poruszono kwestie priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej oraz przeciwdziałania przemocy. Omówiono także projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Dyskutowano o równości płci, uwzględniając problemy dotykające mężczyzn i chłopców.
Katarzyna Kotula to była nauczycielka, działaczka społeczna i tenisistka. Od poprzedniej kadencji sejmu zasiada w jego ławach. 15 grudnia 2023 r. objęła urząd Ministra do Spraw Równości w trzecim rządzie Donalda Tuska. W styczniu 2024 r. prezydent powołał ją do Rady Dialogu Społecznego. Ministra Katarzyna Kotula kierowała również sztabem wyborczym Lewicy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2023 r.
Podczas spotkania szefowa resortu ds. Równości opowiedziała m.in. o swojej młodości.
Jak przystało na klasyczną „lewaczkę”, moja rodzina wywodzi się z klasy robotniczej. Mój tata w 1980 roku wyjechał do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Miałam to szczęście, że rozpoczęłam naukę w szkole podstawowej w Niemczech, a w domu moja mama uczyła mnie języka polskiego. Dzięki temu, gdy po pierwszej klasie wróciłyśmy do Polski, znałam zarówno polski, jak i niemiecki. Okres szkoły średniej spędziłam natomiast w Stanach Zjednoczonych. Należałam do pierwszego rocznika polskich uczniów, którzy mogli wyjeżdżać na naukę do USA dzięki organizacji ISE. W tym czasie grałam w tenisa – nie na poziomie Igi Świątek, ale osiągnęłam pewne sukcesy. Byłam najlepszą zawodniczką szkolnej drużyny tenisa, która zdobyła wicemistrzostwo stanu Utah. Dzięki temu mogłam dokończyć naukę w tej szkole – wspomina ministra Kotula.
Minister odniosła się również do kluczowych działań prowadzonych przez jej resort.
Poza przeglądem i zmianami w rządowym Krajowym Programie Równego Traktowania, skupiliśmy się na opracowywaniu bardzo ważnej ustawy – ustawy o związkach partnerskich. Europejskie trybunały wydały dwa wyroki zobowiązujące Polskę do tego kroku – zaznacza ministra Kotula.
Po wykładzie uczestnicy mogli zadawać pytania. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Poruszono także temat szkoleń antydyskryminacyjnych dla islamskich imigrantów, mających na celu przeciwdziałanie prześladowaniu mniejszości żydowskiej, co stanowi problem w Europie Zachodniej.