Gdańsk – miasto z najlepszym jarmarkiem w Europie
3 min readGdańsk, największe miasto Trójmiasta, słynie z wyjątkowego jarmark bożonarodzeniowy. W tym roku to zimowe wydarzenie zdobyło tytuł najlepszego w Europie według „Best City Markets in Europe 2025”! Jak wyglądały początki tego jarmarku i jak zmienił się on od czasu swojego powstania do dziś?
Historia
Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków w Gdańsku sięga XVII wieku. Już wtedy, w okolicach największej w Europie ceglanej świątyni – Bazyliki Mariackiej – odbywały się pierwsze świąteczne targi. Podobnie jak dziś, jarmarki w tamtych czasach przyciągały mieszkańców, łącząc handel z niepowtarzalną, świąteczną atmosferą.
Organizacja jarmarków zmieniła się w XIX wieku. Wówczas wydarzenie przeniesiono do Dworu Artusa, gdzie nadano mu nazwę Bożonarodzeniowe Dominiki. Były to targi, na których lokalni rzemieślnicy prezentowali swoje dzieła, oferując unikatowe wyroby i ozdoby.
Po I wojnie światowej gdański jarmark zaczął przypominać formą ten, którą znamy dzisiaj. Stał się miejscem nie tylko przedświątecznych zakupów, ale również spotkań towarzyskich, kulinarnych i wspólnego celebrowania magii świąt.
Jarmark w Gdańsku 2024 – ogólne informacje
Adres: Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, ul. Tkacka, Wielka Zbrojownia Sztuki ASP
Godziny otwarcia:
- Niedziela–Czwartek: 12:00–20:00
- Piątek–Sobota: 12:00–21:00
Okres trwania: 22 listopada – 23 grudnia 2024 roku
Atrakcje podczas tegorocznej edycji
- Adwentowy Zakątek (Targ Węglowy): imponująca Brama Adwentowa z lampionami i wieńcami, świetlny dach tworzący magiczny klimat.
- Anielski Zakątek (Zespół Przedbramia): iluminacje anielskich skrzydeł do zdjęć, altana cieni – teatrzyk cieni jako Instaspot.
- Mikołajowy Zakątek (Targ Węglowy): świetlisty Tron Św. Mikołaja, fotobudka charytatywna z motywem „Magia Świąt”.
- Artystyczny Zakątek (Wielka Zbrojownia): prace studentów ASP, rękodzieło oraz świąteczne ozdoby, a także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych.
- Zakątek Świątecznych Podróży AmberSky (Targ Węglowy): karuzela, rollercoaster „Wirujące Beczki”, a także symulator VR, który przenosi gości w wirtualną podróż.
- Łosiowy Zakątek (ul. Bogusławskiego): interakcje z Łosiem Luckiem – niezapomniana atrakcja dla dzieci.
- Bursztynowy Zakątek (Targ Węglowy):wystawa o tajemnicach bursztynu w kontenerach, czyli o „złocie Bałtyku”.
- Bajkowy Zakątek (Targ Węglowy): magiczna uliczka z bajkowymi figurami.
Program artystyczny
- Wtorki: Koncerty świąteczne, m.in. gospel i kolędy.
- Środy: Karaoke z polskimi i zagranicznymi hitami świątecznymi.
- Czwartki: Teatr Ognia, parady, czytanie baśni.
- Piątki: Animacje dla dzieci, DJ-sety i potańcówki.
- Soboty: Występy zespołów tanecznych i świąteczne spektakle.
- Niedziele: Spektakle i animacje z Teatrem Qfer oraz kolędowanie z Carillonem na zakończenie tygodnia.
Więcej szczegółowych informacji dotyczących atrakcji i innych wydarzeń znajdziesz na stronie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku: bozonarodzeniowy.pl
Gdańsk w „Best City Markets in Europe”!
European Best Destinations od ponad dwóch dekad wyłania listę najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. W tym roku, rzecz jasna, nie było inaczej. Spośród wszystkich europejskich miast wybrano finałową dwudziestkę z najlepszymi jarmarkami, jednak na pierwszym miejscu może znaleźć się tylko jedna pozycja, a w tym roku wybór padł właśnie na Gdańsk. Według głosowania Europe Best Christmas Markets, jarmark uzyskał ponad 90 tysięcy głosów! Zdobywając tak dużą liczbę poparcia, pobito zeszłoroczny wynik Budapesztu o 35%. To także najwyższy wynik w historii konkursu oraz pierwsze takie wyróżnienie dla Gdańska i Polski.
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to nie tylko wydarzenie, ale przede wszystkim przeżycie, które pozwala poczuć prawdziwą magię świąt! A Ty planujesz udać się na jarmark, by poczuć świąteczny klimat w najlepszym stylu?