05/01/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Młodzieżowe słowa roku 2024 – lista i ich znaczenie

4 min read
słowo roku

Fot. Unsplash.com / autor: Diomari Madulara

Każde pokolenie tworzy swój unikalny język, odzwierciedlający zmieniającą się rzeczywistość i sposób komunikacji. Młodzieżowe słowo roku to fenomen, który już od dziewięciu lat zaskakuje kreatywnością. W 2024 młodzi ludzie znów pokazali, że potrafią bawić się językiem. Wybierane corocznie słowa szybko zyskują popularność w mediach społecznościowych, a ich znaczenia często zaskakują. Co znalazło się w tym roku wśród najpopularniejszych wyrażeń w plebiscycie Państwowego Wydawnictwa Naukowego? Tegoroczna edycja przebiega w dwuetapowej formule. W pierwszym etapie (8 października – 5 listopada), uczestnicy mogli zgłaszać propozycje słów wraz z ich definicjami i przykładami użycia. Jury we współpracy z młodzieżowym zespołem doradczym wybrało dwadzieścia finałowych propozycji. Następnie, w drugim etapie (13 – 30 listopada)  internauci zdecydują w głosowaniu, która z propozycji zdobędzie tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Oto wykaz finalistów wraz z definicjami zaczerpniętymi ze Słownika języka polskiego PWN!

Finałowa lista – pierwsze dziesięć kandydatów na młodzieżowe słowo roku

AURA – zespół cech, jakości towarzyszących danej osobie i wpływających na jej odbiór przez otoczenie; „pole energetyczne” otaczające człowieka. Zwrot mieć aurę wiąże się z pozytywną oceną (…)”.

AZBEST” – zaczerpnięte z viralowego dialogu bohaterów filmu Iniemamocni, gdzie użyto zwrotu o „wylewaniu azbestu”. Oznacza absurd, sytuację niedorzeczną.

BAMBIK – pogardliwie bądź pobłażliwie o kimś, kto nic nie wie, jest w czymś słaby, niedoświadczony, niedojrzały, wyśmiewany (…) Pierwotnie łączony z bambikiem ‘nowicjuszem’ z gry Fortnite”.

BRAINROT – (…) Słowo wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza 'gnicie mózgu’ i nazywa praktykę tworzenia i pochłanianie treści wyłącznie rozrywkowych, konkretnie mówiąc, niemających określonego znaczenia i celu”.

BRAT – (…) znaczenie wywodzi się od tytułu albumu piosenkarki Charli XCX (Charlotte Emma Aitchison). Brat to osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą (…)”. Słowo to widnieje na zielono-limonkowej okładce artystki, której odcień uważany jest za nowy ulubiony kolor pokolenia Z.

CRINGE – coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak (…) W jęz. ang. cringe to tyle co wzdrygnąć się (…)”.

CZEMÓ – oznacza to samo, co w języku ogólnym „czemu”, jest jedynie mocniej podszyte zdziwieniem (…) Słowo wzięło się z powielanej na TikToku rozmowy dwóch młodych graczy w Fortnite’a. Jeden z nich mówi drugiemu, że opuszcza grę w duecie. Na co drugi reaguje pytaniem: „czemu?”, co internauci zinterpretowali jako 'czemó’”.

DELULU – pochodzi od angielskiego słowa ’delusional’ czyli „cierpiący na urojenia” (…) może określać stan psychiczny osoby oderwanej od rzeczywistości, może też być przymiotnikiem zastępującym określenia: niepoważny, niewiarygodny, szalony”.

FE!N/FEIN/FIN – osoba uzależniona (…) lub obsesyjnie czegoś pragnąca. Słowo z tytułu i refrenu popularnego utworu rapera Travisa Scotta z 2023 r., nawiązuje do angielskiego słowa 'fiend’, które oznacza demona, złego ducha, a potocznie – kogoś owładniętego jakąś obsesją lub uzależnieniem (…)”.

FR – skrót od angielskiego 'for real’; wyraz aprobaty (…)”.

Finałowa lista – kolejna dziesiątka

GLAMUR/GLAMOUR – (…) odnosi się do ubrań w cętki, kiedyś zwanych panterką, i tiktokowego trendu do stylizacji z użyciem tego wzoru przy dźwiękach utworu Glamour (…)”.

GOAT –  akronim pochodzący od wyrażenia Greatest of All Time,  czyli 'najlepszy w historii’ (…)”.

OI OI OI BAKA – zawołanie wzięte ze świata anime (baka po japońsku odznacza idiotę, głupca),  i wykorzystane na całym świecie (…) jako rodzaj wyzwania, w ramach którego należy w miejscu publicznym stanąć na krześle lub stole i z odpowiednią intonacją krzyczeć: „Oi oi oi baka!”, robiąc przy tym głupie miny (…)”.

OPOROWO – robić coś bardzo intensywnie, z zaangażowaniem, najmocniej, najlepiej, całym sobą, do końca. Synonim wyrażeń do oporuw opór”.

RIZ/RIZZLER/RIZ – (…) urok, czar, charyzma. „Rizz” wzięło się od angielskiego słowa charisma (charyzma), upowszechnione zostało jako skrót przez influencera i rapera Kaia Cenata (…)”.

SIGMA – określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega (…)”.

SKIBIDI – pozbawiony wyraźnego znaczenia, niemal nonsensowny termin pojawiający się często w związkach z innymi słowami i w zależności od kontekstu sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego. Samo słowo skibidi wywodzi się od tytułu singla zespołu Little Big, a zostało spopularyzowane m.in. przez piosenkę (często wykorzystywaną na TikToku) Dom dom yes yes bułgarskiego artysty Biser Kinga (Bisera Draganova)”.

SLAY – (z ang. slay – ‘niszczyć, gromić’) świetnie, znakomicie, doskonale; określenie czegoś, co robi wrażenie, albo wyrażenie podziwu dla kogoś, kto imponuje, 'poraża’ (…)”.

WOMP WOMP – (…) wyrażenie używane do zasygnalizowania negatywnych emocji, najczęściej braku zainteresowania rozmową lub chęci jej zakończenia”.

YAPPING – w slangowym znaczeniu to ględzenie, paplanie (…) Wiąże się z angielskim czasownikiem yap, czyli 'szczekać, ujadać, jazgotać’ (…) żartobliwe określenie przedłużających się wypowiedzi”.

Jak zagłosować?

Nie czekaj – dołącz do zabawy i pomóż wybrać słowo, które najlepiej odda ducha młodzieżowego języka w 2024 roku. To nie tylko okazja do wspólnej zabawy, ale także szansa na zapisanie swojego ulubionego słowa w historii współczesnej polszczyzny. Regulamin i szczegóły plebiscytu znajdziesz na stronie sjp.pwn.pl. Głosuj i bądź częścią językowej ewolucji! Wyniki plebiscytu PWN poznamy  już w pierwszej połowie grudnia.