18/01/2025

CDN

TWOJA GAZETA STUDENCKA

Krok w przyszłość – pierwsza edycja #NestleDlaNauki

3 min read

źródło: kreator obrazów Bing

nestdladlanauki

źródło: materiał od #NestleDlaNauki

Firma Nestlé od wielu lat jest liderem na polskim rynku żywieniowym. Marka aktywnie angażuje się w rozwój i wprowadzanie innowacji do krajowej gospodarki. W tym roku Nestlé rozpoczyna nowatorski program #NestleDlaNauki. Jego celem jest wspieranie polskich środowisk naukowych w rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie żywności. 

Twórcy programu #NestleDlaNauki kierują go do studentów i pracowników naukowych. Idea projektu opiera się na dwóch aktywnościach tematycznych. Pierwszą z nich jest ideathon, czyli dwudniowa sesja, w której uczestnicy będą mieli szansę na opracowanie innowacyjnych rozwiązań. Tegorocznym tematem będzie „Niskoemisyjne nawożenie bez negatywnego wpływu na plonowanie – optymalizacja wykorzystania nawozów w uprawach roślin”. Celem tego wyzwania jest nie tylko stawienie czoła problemom ekologicznym, ale również zapewnienie zrównoważonego wzrostu plonów. Z kolei drugą częścią programu będzie konkurs grantowy dla studentów i doktorantów studiów rolniczych. Obie inicjatywy łączą pasję młodych naukowców z potrzebami współczesnego rolnictwa i wspierają nowatorskie projekty. 

Inwestycja w przyszłość

Pierwsza edycja programu będzie skupiała się na rolnictwie regeneratywnym (podejście do uprawy ziemi, które ma na celu przywrócenie zdrowia ekosystemów i zwiększenie bioróżnorodności). Taki temat został podjęty w związku ze zmianami klimatycznymi, które zachodzą coraz szybciej. Firma Nestlé dostrzegła jak istotną rolę odgrywają innowacyjne rozwiązania w rolnictwie dla bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony środowiska. Z tego powodu ogłosiła ona inwestycje w wysokości 1,2 miliarda CHF, skierowane na rozwój rolnictwa regeneratywnego w swoim globalnym łańcuchu dostaw. Celem jest, by do 2025 roku 20% kluczowych surowców pochodziło od rolników, którzy stosują zrównoważone praktyki. Natomiast do 2030 roku ten odsetek powinien wzrosnąć do 50%. Zaplanowane działania mają nie tylko wspierać bioróżnorodność, ale także stanowić fundament dążenia do osiągnięcia zerowej emisji netto. W kontekście tych inicjatyw pierwsza edycja #NestleDlaNauki stawia na dyskusję o innowacjach, które mogą zmienić przyszłość rolnictwa.

Otwierająca aktywność tematyczna, Ideathon, odbędzie się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wydarzenie będzie trwało od 22 do 24 listopada 2024. Uczestnicy mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Główną z nich jest „Pakiet akceleracyjny”, którego wartość wynosi 19 tyś. złotych. Organizatorzy przewidują również dwa wyróżnienia finansowe w wysokości 10 tyś. złotych. Zgłoszenia zespołów studenckich przyjmowane są od 1 do 30 października za pośrednictwem formularza na stronie Nestlé Dla Nauki.

Wsparcie ekspertów dla programu #NestleDlaNauki

Nowy program zyskał poparcie ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu. Utworzyli oni Radę Programową, w której skład wchodzą m.in.: prof. Krystyna Gutkowska, prof. Magdalena Rudzińska, prof. Tomasz Piechota, prof. Katarzyna Przybyłowicz, Adam Baucza oraz Michał Mądry. Z firmy Nestlé Polska zasiada w niej prezes zarządu Aleksander Wasilewski, koordynatorka programu Blanka Mellova, a także specjaliści w dziedzinie agronomii, Katarzyna Karawaj i Sebastian Bloch. Dzięki współpracy ekspertów będzie możliwe rozwijanie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie regeneratywnym. 

– Wierzymy, że #NestleDlaNauki przyczyni się do zbudowania solidnego mostu między światem nauki i biznesu. Chcemy stworzyć ekosystem, w którym młode talenty będą rozwijać swoje pomysły, a my jako Nestlé Polska będziemy ich w tym wspierać. Zależy nam, by aktywnie kształtować branżę, a jednocześnie inwestować w przyszłość żywności. Nie jest to możliwe bez zaplecza naukowego oraz – w co głęboko wierzymy utalentowanych, innowacyjnie myślących młodych ludzi. – komentuje start programu Blanka Mellova, koordynatorka #NestleDlaNauki oraz Kierownik ds. Żywienia i Zdrowia w Nestlé Polska. 

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie Nestlé Dla Nauki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dziesięć =