Vive l’Europe! „Portret kobiety w ogniu” – zapowiedź spotkania
2 min read
Vive’l Europe. Portret kobiety w ogniu. /grafika: Magdalena Grudzinska
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Vive l’Europe!” – już we wtorek, 29 kwietnia! Czego możemy się spodziewać?
Cudze chwalicie, swego nie znacie… Gdy mowa o filmowych hitach, często patrzymy za ocean, podziwiając Hollywood. Czas to zmienić! Europejskie kino od lat zachwyca, inspiruje i skłania do refleksji. To sztuka, która oddaje językową i kulturową różnorodność Starego Kontynentu. Cykl „Vive l’Europe!” (fr. Niech żyje Europa!) to wyjątkowa podróż przez największe osiągnięcia europejskiej kinematografii. Odwiedzimy Niemcy, Francję, Belgię, Holandię, Danię i Szwecję. Wspólnie przeżyjemy historie o przyjaźni, wyzwaniach, wolności, życiu i śmierci. Odkryjemy także niezwykłą sztukę europejskiego filmu.
Na trzecim spotkaniu z cyklu „Vive l’Europe!” odwiedzimy kraj rewolucji i romansów – Francję. Tym razem przyjrzymy się filmowi „Portret kobiety w ogniu” (2019) w reżyserii Céline Sciammy. Akcja rozgrywa się w Bretanii w XVIII wieku. Bogata szlachcianka zatrudnia młodą kobietę jako opiekunkę swojej córki, Héloïse. Nowa opiekunka skrywa jednak pewien sekret – w rzeczywistości jej zadaniem jest namalowanie portretu Héloïse, który ma stać się częścią posagu w zaaranżowanym małżeństwie. Marianna, by wypełnić zlecenie, zaczyna uważnie obserwować Héloïse, starając się zapamiętać jak najwięcej detali. Héloïse odbiera jej spojrzenia jako przejaw rodzącego się uczucia. Czy jednak rozwijające się emocje i pierwotne zobowiązanie naprawdę się wykluczają?
A po filmie…

Naszą filmową podróż zakończymy dyskusją, w której weźmie udział dr Barbara Brzezicka. Dr Brzezicka ukończyła filologię romańską oraz filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie pracuje jako adiunktka w Instytucie Filologii Romańskiej UG. W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim funkcjonowaniem pojęć filozoficznych w kulturze, języku i przekładzie. Od 2019 roku jest członkinią redakcji „Czasu Kultury”, a od 2022 roku współpracuje z Zespołem Filozofii Kultury IFIS PAN. Jest autorką monografii Problematyka przekładu filozoficznego. Na przykładzie tłumaczeń Jacques’a Derridy w Polsce oraz licznych artykułów i przekładów naukowych. Prywatnie – mama, feministka i lewaczka.
Spotkanie
Trzecie spotkanie cyklu „Vive l’Europe!” odbędzie się 29 kwietnia 2025 r. o godz. 17:30 w Kinie Kameralnym Café (ul. Lektykarska 4).
Bilety dostępne są na stronie internetowej kina oraz bezpośrednio przed seansem.
Serdecznie zapraszamy!
Chcecie zobaczyć, jak było na poprzednim spotkaniu? Sprawdźcie tutaj.