Małe gesty – wielkie czyny, czyli patriotyzm obecnie

fot. Kuba Atys

Patriotyzm — słowo znane każdemu. Zagadnienie, o którym wielokrotnie mówiono w szkole, radio, telewizji, jednak czy wszyscy rozumiemy je tak samo? Dla wielu patriotyzm ma zupełnie odmienne definicje i wartości. Czy są jednak takie chwile, kiedy patriotyzm dla każdego będzie miał takie samo znaczenie? Ten rok pokazuje, że patriotyzm to tak naprawdę małe gesty, a ich wartość jest prawdziwie wielka.

Przy okazji obchodów 102.  rocznicy  odzyskania niepodległości przez Polskę, należy zastanowić się, czym patriotyzm jest obecnie? Walką o dobre imię ojczyzny? Poświęceniem w imię wolności? Wydaje się, że najłatwiej takie postawy ujawniają się podczas wojen, sporów o niezależność, które historia Polski bardzo dobrze pamięta. Ponad stuletni okres trwania zaborów, II wojna światowa, prawie czterdzieści lat istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – wszystkie te wydarzenia wiążą się z tym samym, mianowicie ze zniewoleniem, wszechobecnym wrogiem, ciągłą walką o lepsze jutro.

fot. Jacek Domiński

Aktualnie także można mówić o swego rodzaju „walce o lepsze jutro”. Przyjęła ona jednak nieco inną formę. Polami tej toczonej przez ludzi bitwy stały się szpitale. Służba zdrowia codziennie mierzy się w niełatwej walce o nasze zdrowie i życie. Personel medyczny robi wszystko co może. Codziennie zmaga się z niewidzialnym wrogiem.  Nieocenionym wsparciem są również ludzie, którzy organizują zbiórki pieniędzy i środków dla medyków. Obecnie liczy się każda forma pomocy. Wielu ludziom towarzyszy teraz strach. Nietrudno jest bowiem zauważyć, że  obecna codzienność różni się od tej zeszłorocznej. Zamknięto szkoły, teatry, kina, restauracje. Pandemia zmusiła nas do zmiany swoich przyzwyczajeń, rezygnacji z niektórych planów czy przyjemności. Należy ograniczać wyjścia z domu, jednak gdy jest to niemożliwe,  wychodząc, trzeba pamiętać o kluczach, telefonie, ale także o założeniu maseczki. Niestety jest to po prostu konieczne. Wiele osób może się z tym nie zgadzać, sprzeciwiać. Obecnie nadeszły czasy, kiedy nie możemy myśleć tylko o sobie. Trzeba dbać również o zdrowie pozostałych obywateli, co wiąże się z przestrzeganiem obostrzeń. Zachowanie odległości podczas stania w kolejce w sklepie czy zasłonienie twarzy i nosa nie kosztuje wiele. To naprawdę drobny gest, który może dużo uczynić. Jeśli każdy z nas będzie się do tego stosował, ułatwi to pracę służby zdrowia. Trzeba uszanować i docenić poświęcenie medyków, ponieważ robią to, aby nam wszystkim żyło się lepiej.

fot. Szymon Starnawski

Patriotyzmem nazywa się również wysoką świadomość społeczną, wykonywanie obowiązków obywatelskich, dbanie o wspólne dobro czy przestrzeganie prawa. Żyjemy w wolnym kraju, gdzie mamy możliwość wyrażenia swojego zdania. Jeżeli wierzymy, że nasz głos może coś zmienić, należy działać. Przykładem próby podjęcia takich działań są strajki, o których w Polsce jest ostatnio bardzo głośno.  Można zaobserwować, że w ciągu ostatnich dni ludzie zaczęli coraz częściej wychodzić z domu, aby wziąć udział w protestach – wyrażając sprzeciw dotyczący ograniczenia ustawy antyaborcyjnej, ale nie tylko. Podejmują ryzyko, jednak starają walczyć się o swoje prawa.

Jasną sprawą jest, że nie wszyscy popierają ideę tych manifestacji. Nie możemy jednak zapominać o wzajemnym szacunku dotyczącym drugiej osoby i jej poglądów. Nasi przodkowie nie walczyli wyłącznie o wolność słowa. Każdy obywatel kraju ma prawo do wolności wyznania czy przekonań. Uszanowanie tego to obowiązek patrioty. Często spotykamy się z zachowaniami rasistowskimi, homofobicznymi, ksenofobicznymi czy zwykłą nietolerancją wobec drugiego człowieka. Należy pamiętać, że każdy ma prawo być, kim chce, ubierać się, jak chce, wierzyć w to, co chce. Wszyscy różnimy się pod jakimś względem. Mieszkamy w kraju, który latami walczył o wolność, dlatego zachowanie każdego z nas powinno tę wolność ukazywać, a nie zabierać. Musimy szanować się nawzajem i akceptować poglądy innych, nawet jeśli nie są zgodne z naszymi.

Bycie patriotą wymaga od nas pewnych postaw i działań, nawet tych w gronie naszych najbliższych. Za akt odwagi można uznać już nie tylko zwrócenie komuś uwagi za śmiecenie, ale teraz także za nieprzestrzeganie obostrzeń. Jesteśmy teraz odpowiedzialni nie tylko za swoje zdrowie, ale też innych. Troszcząc się o naszych bliskich, a nawet tych, których nie znamy, troszczymy się również o ojczyznę. Czym jest tak naprawdę ojczyzna? Każdy rozumie to pojęcie w inny sposób. Najbardziej oczywistą odpowiedzią jest kraj, naród, rodacy.  To także rodzina, dom, nasze otoczenie. Nawet najmniejszy dobry uczynek skierowany w jej stronę jest przejawem patriotyzmu. W pomoc drugiemu człowiekowi najłatwiej zaangażować się za sprawą wolontariatu. Wiele mówi się teraz o wolontariuszach robiących zakupy ludziom starszym czy tym będącym w kwarantannie.

fot. Getty Images

Pomoc im to drobny gest, który może znaczyć bardzo wiele. Na tym polega właśnie patriotyzm. Drobne uczynki, takie jak bezinteresowna pomoc, ustąpienie miejsca w autobusie, płacenie podatków czy dbanie o środowisko. Obecnie to również prośba o założenie maseczki, utrzymanie dystansu społecznego czy zaprzestanie organizowania imprez lub zgromadzeń. Te małe gesty składają się na jeden większy akt społeczny skierowany w stronę ojczyzny. Może obecna sytuacja to dobra okazja, aby się sprawdzić? Podobno dobro zawsze wraca…